Smear Testi rahim ağzı kanserinin erken tanısında, rahim ağzında oluşan kanser öncesi hücresel değişikliklerin saptanmasında, rahim ağzında oluşmuş enfeksiyonların saptanmasında kullanılan basit bir testtir. Smear testindeki ana amaç kanseri tanımlamak değil kanser öncesi oluşumların kanser başlamadan saptanmasındır.

 

Smear Testi Nasıl Yapılır?

Smear Testi 5-10 sn. içerinde yapılabilen, ağrısız-acısız bir işlemdir. Bir fırça yardımıyla rahim ağzındaki sıvıdan toplanır ve mikroskopla incelenmek üzere patolojiye gönderilir.

Smear Testi Hangi Sıklıkla Kimlere Yapılır?

21-29 yaş aralığında üç yılda bir yapılması yeterlidir. 30-65 yaş arası için yine üç yılda bir, HPV testi ile birlikte yapılıyorsa beş yılda bir yapılması uygundur. Gebeliğin ilk üç ayındaki kadınlara da yapılabilir. Gebelikte yapılan smear testi bebeğe herhangi bir zarar vermez.

Smear Testi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Test öncesi 72 saat herhangi bir kozmetik ya da diğer vajinal kremler kullanılmamış olmalıdır. 72 saat boyunca kanamasının olmamış, vajinal duş yapmamış olmalıdır. Öncesinde 24 saat cinsel ilişkiye girilmemelidir. Bu testin adet bitiminden 10 gün sonra yapılması en uygun zamandır.

Uyarı:  Bu makale, bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir tıbbi tavsiye niteliğinde değildir. Bir tıbbi sorunuz varsa, lütfen doktorunuza veya başka bir sağlık uzmanına danışınız.

 

İçerik Güncelleme Tarihi: 29.01.2021