Perinoplasti nedir? Nasıl yapılır? Avantajları nelerdir?

Bir diğer adı genital estetik olan vajina estetiği; sık doğum yapma, yaşın ilerlemesi, kontrolsüz epizyotomi kesileri ve sonradan oluşan deformiteler sonucu uygulanan estetik bir işlemdir. Günümüzde uygulanan çokça vajina estetiği yöntemleri bulunmaktadır.

Labioplasti, vajinoplasti, kızlık zarı dikimi ve perinoplasti uygulanan estetik operasyonların bir kısmıdır. Vajinal deformiteler kadınların yaşamlarını hem fiziksel hem de psikolojik olarak olumsuz yönde etkilemektedir. Oluşan kötü görüntülerin ortadan kalkması için vajinal estetik operasyonlarına başvurmaktadırlar. Kadınlar için vajinal bölge estetik kaygı yaşamalarına sebebiyet vermekte ve vajinal bölgenin deformiteleri sonucu duyulan kaygı artmaktadır. Uygulanan vajinal estetikler kişinin kendine olan güvenini kazanmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda fiziksel hayatı ve psikolojik hayatı da düzene girmektedir.

Bu yazımızda perinoplasti nedir, perinoplasti nasıl yapılır, perinoplasti avantajları nelerdir, perinoplastiye neden ihtiyaç duyulur, perinoplasti iyileşme süreci ne kadar ve perinoplasti fiyatları ne kadar sorularına detaylı olarak cevaplar vereceğiz.

Perinoplasti nedir?

Perine bölgesi estetiği olarak da bilinen perinoplasti, normal doğum sırasında bebeğin rahat pozisyonda gelmesi ve olası yırtıkların oluşmasının önlenmesi için yapılan kesinin iyileşmediği durumlarda uygulanan bir estetik operasyondur. Doğum dikiş izlerinin kötü bir görüntü oluşturması çoğu kadının yaşamına olumsuz etki etmektedir. Perinoplasti, doğum yapmamış fakat perine bölgesinde yani vajina ve anüs arasında katlantılar, kırışıklık ve cilt fazlalığı gibi durumlarda da yapılmaktadır. Doğum kesileri, anne ve bebeğin doğumdan az etkilenmesi, bebeğin rahat bir pozisyonda gelmesi ve düzensiz, beklenmedik yırtıkların oluşmaması için atılan kesilerdir. Doğumdan sonra düzenli olarak bakımının yapılması halinde doğum dikiş izleri kendiliğinden iyileşmektedir. Bazı durumlarda dikişler iyileşmemekte ve kişiye ciddi sıkıntılar verebilmektedir. Doğum dikiş izlerinin kötü iyileşmesi durumunda kişi ağrı ve acı duyabilmektedir ayrıca cinsel yaşamı da bu olaydan kötü etkilenmektedir. Perinoplasti operasyonu yaptıracak olan kişiler doğum sonrası izlerin silinmesi, doğum sonrası estetik ve doğum sonrası estetik dikiş gibi araştırmalar yapmaktadır.

Perinoplastiye neden ihtiyaç duyulur?

Perinoplasti, normal doğum sonrası dikiş izlerinin kötü iyileşmesi sonucu perine bölgesinin eski estetik görünümüne kavuşmasını sağlayacak olan estetik bir operasyondur. Perine bölgesinden rahatsız ve memnun olmayan hastalar perinoplasti işlemine başvurmaktadır. Doğum sonrası oluşan deformelerin giderilmesinde, yaşın ilerlemesine bağlı olarak oluşan kırışıklıklarda ve cilt fazlalığı olan durumlarda oldukça fayda sağlayacak bir işlemdir. Doğum sonrasında yapılan vajinal estetik uygulamaları hakkında bilgi almak için doğum sonrası vajina estetiği yazımızı okuyabilirsiniz.

Perinoplasti nasıl yapılır?

Perinoplasti ameliyatları çoğunlukla vajina daraltma ameliyatları sırasında yapılmaktadır. Perinoplasti operasyonu, perine bölgesinin anatomik olarak düzeltilmesini, doğum dikiş izlerinin temizlenmesini ve cilt katlantılarının giderilmesini amaçlamaktadır. Perine estetiği ameliyatları çoğunlukla genel anestezi altında 30 dakika gibi bir sürede tamamlanmaktadır. Operasyon sırasında hiçbir ağrı ve acı hissedilmemekle beraber operasyon sonrası da olası bir kanama durumu ortaya çıkmamaktadır.

Perinoplasti avantajları nelerdir?

Perinoplasti işlemi diğer tüm estetik operasyonlar gibi kişiye bir takım avantajlar sağlamaktadır. Perinoplasti avantajları şu şekildedir:

  • Kişinin kendine olan güveni artmaktadır.
  • Kişi fiziksel ve psikolojik yönden rahatlamaktadır.
  • Perine bölgesi operasyon sonrası eski estetik görünümüne kavuşmaktadır.
  • Ağrı, acı ve kanama durumu ortaya çıkmaz.

Perinoplasti iyileşme süreci ne kadar sürer?

Perinoplasti sonrası her operasyonda olduğu gibi anestezi komplikasyonları gelişebilir. Operasyon sonrası hastaya 2-3 gün muz masajı yapılması önerilmektedir. Perinoplasti ameliyatı iyileşme süreci bir hafta kadardır ve hasta bir hafta sonra normal yaşamına dönebilmektedir.

Uyarı:  Bu makale, bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir tıbbi tavsiye niteliğinde değildir. Bir tıbbi sorunuz varsa, lütfen doktorunuza veya başka bir sağlık uzmanına danışınız.

 

İçerik Güncelleme Tarihi: 11.06.2021