Miyom rahim kasından gelişen ve rahimde en sık görülen iyi huylu kitledir. Yaygın olarak ‘ur’ şeklinde adlandırılsalar da bir kanser çeşidi değildir. Kadınların yaklaşık %80 ‘i hayatlarının herhangi bir döneminde miyoma sahip olabilir. Miyomları olan pek çok kadın bundan haberdar değildir, çünkü bu yumrular küçük kalabilirler, belirti veya sorun oluşturmayabilirler. Ancak bazı kadınlarda miyomlar büyüklük, sayı ve rahim duvarındaki yerleşim yerlerinden göre farklı şikayetler yaratabilirler.

Miyom Çeşitleri Ve Belirtileri

En çok kanamaya neden olan miyom rahim iç duvarına yerleşen miyomdur. Ayrıca gebelik kesesinin anne rahmine yerleşimini bozması nedeni ile gebelik problemlerine ve düşüğe neden olabilmektedir. Rahimin duvarının içinde yerleşen miyomlarda da adet kanamaları artabilir ve adetler ağrılı bir hal alabilir. Ek olarak sık idrara çıkma, kabızlık, kanamanın fazla olmasına bağlı kansızlık ve kansızlığa bağlı vücut değişiklikleri görülebilir. Rahim duvarının dışında yerleşim gösteren miyomun kanama üzerine etkisi yoktur. Ancak çevre organlara bası şikayetlerine ( kabızlık ve sık idrara çıkma) neden olabilmektedir. Çok büyük bir miyom karnın şişmesine sebeb olabilir. Rahimden dışarı yani vajene doğmuş miyomise hem kanamaya neden olabilmesi, hem ilişki sırasında ağrı ve kanama yapabilmesi ve enfekte olabilmesi açısından diğer yerleşim yerlerinden farklıdır. Bu nedenle saptanır saptanmaz alınmalıdır.

Kimlerde Miyom Görülür?

Miyom bazı ırklarda ve ailelerde daha sık görülür. Miyomların büyümesi üreme hormonları olan östrojen ve progesteron ile paralellik gösterdiği için, menopozdan sonra bu hormonlar azalınca miyomların boyutlarında küçülme izlenir ve görülme sıklığı da azalır. İlk adetyaşıerken olan kadınlarda ve hiç doğum yapmamış kadınlarda miyoma daha sık rastlanır. Obezlerde, D vitamini eksikliği olanlarda ve alkol tüketimi (özellikle bira) fazla olanlarda  miyom sıklığı artmaktadır.Yapılan çalışmalarda hormon içeren preperatlar olan standart doz doğum kontrol hapı kullanan hastalarda miyom sıklığında bir artış izlenmemektedir.

Miyom Tedavisi Ve Miyom Ameliyatı

Miyomlar ilaç veya cerrahi yöntemle ile tedavi edilebilirler. Kanamanın yoğun olduğu miyomlarda doğum kontrol hapları ve hormonlu rahim içi araçlar ve NSAI ağrı kesici ilaçlar ilk tercih olarak kullanılabilirler. Salgılayıcı hormon (GnRH) agonistleri, miyomları cerrahiye hazırlık için geçici olarak küçültmede ve kanamayı kontrol etmede kullanılabilirler. Rahme giden kan damarlarının akımının kesilmesi ile myomun kanlanmasının bozulduğu uterin arter embolizasyonu işlemi girişimsel radyologlar tarafından yapılabilir. Tedavi seçimi hastanın çocuk isteğine, yaşına, miyomların yeri,sayısı ve şikayetlerine bağlı olarak doktorun önerileri ile belirlenir. Rahimin alınmadığı sadece miyomun alındığı miyomektomi ameliyatı çocuk isteği olan hastalar için uygun olabilir. Ancak miyomların neredeyse %25 tekrar etme riski bulunmaktadır. Çocuk isteği bulunmayan ve çok sayıda veya büyük miyomu olan hastalarda diğer tedaviler mümkün değilse rahmin alındığı histerektomi ameliyatı hastanın yaşı da göz önüne alınarak uygun bir tedavi seçeneği olabilir.

Miyomlarınız varsa veya geçmişte olduysa, düzenli kontroller yaptırdığınızdan emin olun. Miyomların belirtilerine sahipseniz hemen doktorunuzu görün.

Uyarı:  Bu makale, bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir tıbbi tavsiye niteliğinde değildir. Bir tıbbi sorunuz varsa, lütfen doktorunuza veya başka bir sağlık uzmanına danışınız.

 

İçerik Güncelleme Tarihi: 16.01.2022