Labioplasti; vajina iç ve dış dudaklarının cerrahi olarak estetik kusurlarının giderilmesini ve fazla dokunun alınmasını amaçlayan bir operasyondur. Labioplasti ameliyatı tıbbi zorunluluklardan dolayı da yapılmaktadır.

Labioplasti neden yapılır?

Genetik olarak veya yaşlanmaya bağlı olarak vajina üzerindeki iç dudak ve dış dudakta büyüme ve sarkma meydana gelebilmektedir. Kadınlarda bu büyüme ve sarkmadan dolayı his kaybı, cinsel doyumda azalma ve bikini giyildiğinde oluşan sarkmış görüntüden dolayı labioplasti operasyonlarına ihtiyaç duyulmaktadır.

Labioplasti nasıl yapılır?

Labioplasti operasyonları alanında uzman doktorlar tarafından hijyenik hastane koşullarında yapılmalıdır. Labioplasti operasyonları lokal veya genel anestezi altında, iç dudak veya dış dudaklardaki fazla dokunun alınarak şekil bozukluklarının ve sarkmaların giderilmesini amaçlayan cerrahi bir girişimdir. Labioplasti operasyonu için hastanın uygunluk durumu muayene ile belirlenmekte ve standart ameliyat prosedürleri ile gerekli tetkikler yapılarak operasyon yapılmaktadır.

Labioplasti doğum öncesinde mi sonrasında mı yapılmalı: labioplasti operasyonları doğum kanalını etkileyen operasyonlar olmadığından önce de sonra da yapılabilmektedir.

Labioplasti sonrası dikiş belli olur mu: alanında uzman doktor kadrosuna sahip labioplasti ameliyatı yapan hastanelerde uygulanan operasyonlarda dikiş izi belli olmamakta, labioplasti operasyonu geçirmiş olduğunuz anlaşılmamaktadır.

Labioplasti sonrası tekrar sarkma yaşanır mı: labioplasti ile fazla dokunun alındığı bölgede tekrar doku oluşası ve sarkma görülmemektedir.

Labioplasti bakirelere uygulanabilir mi: labioplasti operasyonlarında kızlık zarının durumu için endişe etmeye gerek yoktur. Kızlık zarı hakkında ayrıntılı bilgi almak için kızlık zarı nedir yazımızı okuyabilirsiniz. Aktif cinsel hayatı olmayan ve bakire olan kadınlar için labioplasti operasyonları uygulanabilmektedir.

Labioplasti için yaş sınırı var mı: labioplasti ameliyatları için yaş sınırı yoktur. Yapılacak labioplasti muayenesi ile uygun görülmesi halinde her yaştan kadına labioplasti operasyonu yapılabilmektedir.

Uyarı:  Bu makale, bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir tıbbi tavsiye niteliğinde değildir. Bir tıbbi sorunuz varsa, lütfen doktorunuza veya başka bir sağlık uzmanına danışınız.

 

İçerik Güncelleme Tarihi: 21.02.2022